- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Steel Decking Sheet
Steel Decking Sheet
Providing you the best range of 0.50mm steel decking sheet, 1mm steel decking sheet and 0.60mm steel decking sheet with effective & timely delivery.
0.50mm Steel Decking Sheet
Get Latest Price
Product Details:
| Length | 8 Ft |
| Material | Steel |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Thickness | 0.50 mm |
| Usage | Roofing |
0.50mm Steel Decking Sheet are high-strength, corrugated or profiled steel sheets used as roofing, flooring, or composite slab formwork in industrial, commercial, and construction applications. They serve both as structural support and as a base for concrete floors or roofs.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1mm Steel Decking Sheet
Get Latest Price
Product Details:
| Length | 8 Ft |
| Material | Steel |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Thickness | 1 mm |
| Usage | Roofing |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
0.60mm Steel Decking Sheet
Get Latest Price
Product Details:
| Length | 8 Ft |
| Material | Steel |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Thickness | 0.60mm |
| Usage | Roofing |
Yes! I am InterestedRequest A Callback