- Home
- ยป
- Our Products
- »
- UPVC Corrugated Roofing Sheet
UPVC Corrugated Roofing Sheet
Our product range includes a wide range of 2.5mm upvc corrugated roofing sheet and 2mm upvc corrugated roofing sheet.
2.5mm UPVC Corrugated Roofing Sheet
Product Price: Rs 38 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Details:
| Thickness | 2.5 mm |
| Profile | Corrugated |
| Length | 8 ft |
| Layers | 2-Layer |
| Color | Red |
| Width | 1050 mm (3.5 ft) |
| Features | Sound Insulated |
| Material | UPVC |
2.5mm UPVC Corrugated Roofing Sheet are lightweight, durable, and corrosion-resistant roofing sheets made from Unplasticized PVC (UPVC). They are designed in a corrugated profile to provide strength, easy water drainage, and compatibility with other roofing sheets. They are widely used in industrial sheds, farmhouses, warehouses, and car parking shelters.
Color Available:
- Red
- Brown
- Black
- Green
- Blue
- White and much more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2mm UPVC Corrugated Roofing Sheet
Product Price: Rs 37 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Details:
| Thickness | 2 mm |
| Profile | Corrugated |
| Length | 8 ft |
| Layers | 2-Layer |
| Color | Brown |
| Width | 1050 mm (3.5 ft) |
| Features | Sound Insulated |
| Material | UPVC |
Color Available:
- Red
- Brown
- Black
- Green
- Blue
- White and much more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback