- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Trapezoidal Roofing Sheet
Trapezoidal Roofing Sheet
We are a leading Manufacturer of 0.45mm trapezoidal roofing sheet, 0.60mm trapezoidal roofing sheet, 0.50mm trapezoidal roofing sheet and 1mm trapezoidal roofing sheet from Pune, India.
0.45mm Trapezoidal Roofing Sheet
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Product Details:
| Length | 6 Feet |
| Usage | Roofing |
| Thickness | 0.45mm |
| Type | Trapezoidal |
| Surface Finished | Color Coated |
| Material | Metal |
0.45mm Trapezoidal Roofing Sheet are metal or PVC/UPVC sheets with a trapezoidal rib profile. They are widely used for industrial, commercial, and residential roofing due to their strength, durability, and easy water drainage. The trapezoidal profile provides better load-bearing capacity than traditional corrugated sheets.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
0.60mm Trapezoidal Roofing Sheet
Product Price: Rs 70 / KgGet Best Price
Product Details:
| Length | 6 Feet |
| Usage | Roofing |
| Thickness | 0.60mm |
| Type | Trapezoidal |
| Surface Finished | Color Coated |
| Material | Metal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
0.50mm Trapezoidal Roofing Sheet
Product Price: Rs 68 / KgGet Best Price
Product Details:
| Length | 6 Feet |
| Usage | Roofing |
| Thickness | 0.5 mm |
| Type | Trapezoidal |
| Surface Finished | Color Coated |
| Material | Metal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1mm Trapezoidal Roofing Sheet
Product Price: Rs 80 / KgGet Best Price
Product Details:
| Length | 6 Feet |
| Usage | Roofing |
| Thickness | 1 mm |
| Type | Trapezoidal |
| Material | Metal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback