- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Polycarbonate Roofing Sheet
Polycarbonate Roofing Sheet
1mm Polycarbonate Roofing Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Type | Corrugated |
| Color | Transparent |
| Width | 3 Feet |
| UV Protection | Both Sides |
| Material | Polycarbonate |
1mm Polycarbonate Roofing Sheet is a durable, lightweight, and impact-resistant thermoplastic panel used as a roofing material. It is a polymer known for its unique combination of transparency (or translucency), strength, and thermal stability.
Color Available:
- Transparent
- Blue
- Green
- Brown
- Black
- Red
- Green and much more.
3mm Polycarbonate Roofing Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Type | Corrugated |
| Color | Transparent |
| Width | 3 Feet |
| UV Protection | Both Sides |
| Material | Polycarbonate |
3mm Polycarbonate Roofing Sheet is a durable, lightweight, and impact-resistant thermoplastic panel used as a roofing material. It is a polymer known for its unique combination of transparency (or translucency), strength, and thermal stability.
Color Available:
- Transparent
- Blue
- Green
- Brown
- Black
- Red
- Green and much more.
3.5mm Polycarbonate Roofing Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 3.5 mm |
| Sheet Type | Corrugated |
| Color | Transparent |
| Width | 3 Feet |
| UV Protection | Both Sides |
| Material | Polycarbonate |
3.5mm Polycarbonate Roofing Sheet is a durable, lightweight, and impact-resistant thermoplastic panel used as a roofing material. It is a polymer known for its unique combination of transparency (or translucency), strength, and thermal stability.
Color Available:
- Transparent
- Blue
- Green
- Brown
- Black
- Red
- Green and much more.