- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Polycarbonate Compact Sheet
Polycarbonate Compact Sheet
2mm Polycarbonate Compact Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 2 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Finish | Plain |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Features | Unbreakable |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
2mm Polycarbonate Compact Sheet (also called Solid Polycarbonate Sheet) is a high-strength, transparent plastic sheet made from polycarbonate resin. It looks similar to glass but is 250× stronger and lightweight, making it ideal for roofing, skylights, safety glazing, and industrial applications.
3mm Polycarbonate Compact Sheet
Minimum Order Quantity: 1 sq ft
| Thickness | 3 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Finish | Plain |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Features | Unbreakable |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
3mm Polycarbonate Compact Sheet (also called Solid Polycarbonate Sheet) is a high-strength, transparent plastic sheet made from polycarbonate resin. It looks similar to glass but is 250× stronger and lightweight, making it ideal for roofing, skylights, safety glazing, and industrial applications.
4mm Polycarbonate Compact Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 4 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Finish | Plain |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Features | Unbreakable |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
4mm Polycarbonate Compact Sheet (also called Solid Polycarbonate Sheet) is a high-strength, transparent plastic sheet made from polycarbonate resin. It looks similar to glass but is 250× stronger and lightweight, making it ideal for roofing, skylights, safety glazing, and industrial applications.
5mm Polycarbonate Compact Sheet
Minimum Order Quantity: 1 sq ft
| Thickness | 5 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Surface Finish | Plain |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Features | Compact |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
5 mm Polycarbonate Compact Sheet (also called Solid Polycarbonate Sheet) is a high-strength, transparent plastic sheet made from polycarbonate resin. It looks similar to glass but is 250× stronger and lightweight, making it ideal for roofing, skylights, safety glazing, and industrial applications.
12mm Polycarbonate Compact Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 12 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Finish | Plain |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Features | Unbreakable |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
12mm Polycarbonate Compact Sheet (also called Solid Polycarbonate Sheet) is a high-strength, transparent plastic sheet made from polycarbonate resin. It looks similar to glass but is 250× stronger and lightweight, making it ideal for roofing, skylights, safety glazing, and industrial applications.