- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Multiwall Polycarbonate Sheet
Multiwall Polycarbonate Sheet
Our range of products include 6mm multiwall polycarbonate sheet, 8mm multiwall polycarbonate sheet, 10mm multiwall polycarbonate sheet and 15mm multiwall polycarbonate sheet.
6mm Multiwall Polycarbonate Sheet
Product Price: Rs 38 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Color | Blue |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Structure | Multiwall |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Brand | Polytuff |
| Fire Retardant | Yes |
Color Available:
- Green
- Blue
- Brown
- Red
- Grey
- Transparent and much more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
8mm Multiwall Polycarbonate Sheet
Product Price: Rs 40 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Details:
| Thickness | 8 mm |
| Color | Green |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Structure | Multiwall |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Fire Retardant | Yes |
| Brand Name | Polytuff |
Color Available:
- Green
- Blue
- Brown
- Red
- Grey
- Transparent and much more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10mm Multiwall Polycarbonate Sheet
Product Price: Rs 56 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Color | White |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Structure | Multiwall |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Fire Retardant | Yes |
| Brand Name | Polytuff |
10 mm Multiwall Polycarbonate Sheet is a lightweight, hollow-structured polycarbonate sheet designed for thermal insulation, impact resistance, and roofing applications. It is the most popular material for car parking sheds, skylights, greenhouses, and industrial roofing.
Color Available:
- Green
- Blue
- Brown
- Red
- Grey
- Transparent and much more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15mm Multiwall Polycarbonate Sheet
Product Price: Rs 65 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Details:
| Thickness | 15 mm |
| Color | Grey |
| Width | 1220 mm (4 ft) |
| Length | 15000 mm |
| Sheet Structure | Multiwall |
| UV Protection | Both Sides Coated |
| Fire Retardant | Yes |
| Brand Name | Polytuff |
Color Available:
- Green
- Blue
- Brown
- Red
- Grey
- Transparent and much more.
Yes! I am InterestedRequest A Callback