- Home
- ยป
- Our Products
- »
- FRP Corrugated Roofing Sheet
FRP Corrugated Roofing Sheet
0.5mm FRP Corrugated Roofing Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 0.5 mm |
| Pattern | Corrugated |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | FRP |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Blue |
| Corrosion Resistance | Yes |
0.5mm FRP Corrugated Roofing Sheet is a lightweight, semi-transparent, highly durable roofing material made from polyester resin reinforced with fiberglass. It is widely used in industrial sheds, warehouses, agricultural buildings, car parking sheds, and areas where natural light is needed.
Color Available:
- Blue
- Red
- Green
- White
- Grey and much more.
2mm FRP Corrugated Roofing Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 2 mm |
| Pattern | Corrugated |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | FRP |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Green |
| Corrosion Resistance | Yes |
2mm FRP Corrugated Roofing Sheet is a lightweight, semi-transparent, highly durable roofing material made from polyester resin reinforced with fiberglass. It is widely used in industrial sheds, warehouses, agricultural buildings, car parking sheds, and areas where natural light is needed.
Color Available:
- Blue
- Red
- Green
- White
- Grey and much more.
3mm FRP Corrugated Roofing Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
| Thickness | 3 mm |
| Pattern | Corrugated |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | FRP |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Transparent |
| Corrosion Resistance | Yes |
3mm FRP Corrugated Roofing Sheet is a lightweight, semi-transparent, highly durable roofing material made from polyester resin reinforced with fiberglass. It is widely used in industrial sheds, warehouses, agricultural buildings, car parking sheds, and areas where natural light is needed.
Color Available:
- Blue
- Red
- Green
- White
- Grey and much more.