- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Corrugated Polycarbonate Sheet
Corrugated Polycarbonate Sheet
5mm Polycarbonate Corrugated Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 5 mm |
| Size | 3x6 Feet |
| Type | Corrugated |
| Material | Polycarbonate |
| Usage | Roofing |
| Brand | Polytuff |
5mm Polycarbonate Corrugated Sheet are lightweight, strong, and weather-resistant roofing or cladding sheets made from polycarbonate resin, molded into a corrugated profile similar to metal sheets. They combine high impact strength, UV protection, and transparency for industrial, commercial, and residential applications
2.5mm Polycarbonate Corrugated Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 2.5 mm |
| Size | 3x6 Feet |
| Type | Corrugated |
| Material | Polycarbonate |
| Usage | Roofing |
| Brand | Polytuff |
2.5mm Polycarbonate Corrugated Sheet are lightweight, strong, and weather-resistant roofing or cladding sheets made from polycarbonate resin, molded into a corrugated profile similar to metal sheets. They combine high impact strength, UV protection, and transparency for industrial, commercial, and residential applications.
2mm Polycarbonate Corrugated Sheet
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
| Thickness | 2 mm |
| Size | 3x6 Feet |
| Type | Corrugated |
| Material | Polycarbonate |
| Usage | Roofing |
| Brand | Polytuff |
2mm Polycarbonate Corrugated Sheet are lightweight, strong, and weather-resistant roofing or cladding sheets made from polycarbonate resin, molded into a corrugated profile similar to metal sheets. They combine high impact strength, UV protection, and transparency for industrial, commercial, and residential applications.